Turistika a cykloturistika Dolní Morava

cykloturistikaResort Dolní Morava je především díky svému okolí ideálním místem nejen pro zimní, ale také pro letní dovolenou.

V místních hotelech a ubytovacích zařízeních naleznou i v letním období turisté kromě komfortního zázemí navíc také řadu dalších možností k vyžití, od bohaté gasrtonomie (gastronomické dny, letní zahrádky) přes množství venkovních sportovních aktivit pro děti i dospělé (hřiště pro beachvolejbal a další míčové hry, pingpongové stoly, dětské zóny s prolézačkami a trampolínami) až po relaxací v bohatě vybavených wellness a fitness zónách. Samozřejmostí je také možnost zapůjčení široké škály sportovního vybavení. K dispozici jsou tenisové rakety, pingpongové pálky, míče, náčiní pro pétanque, nordigwalkingové hole. Většina ubytovacích zařízení nabízí svým hostům rovněž zapůjčení horských kol včetně helmy a dalšího příslušenství, majitelům kol potom i služby cykloservisu.

Pro vyznavače horské turistiky a cykloturistiky se v okolí Dolní Moravy nachází celá řada turistických tratí a cyklostezek. vyjížďky na koniTy návštěvníky provedou těmi nejzajímavějšími místy, které okolí Dolní Moravy a především Národní přírodní rezervace Kralický Sněžník nabízí. Za příznivého počasí je v letních měsících ve skiareálu Sněžník v provozu čtyřsedačková lanovka, která kromě obousměrné přepravy osob nabízí rovněž přepravu kol, kočárků nebo padáků. Mohou ji tedy využít jak pěší turisté, tak také cyklisté, rodiny s dětmi nebo příznivci adrenalinových zážitků. Pro malé i velké příznivce adrenalinových zážitků je navíc ve skiareálu Sněžník celoročně v provozu kromě již zmíněné lanovky také bobová dráha. A zkrátka nepřijdou ani milovníci koní a výhledu na krajinu z koňského sedla. V obci Lipka nedaleko Dolní Moravy se nachází jezdecký klub, který malým i velkým zájemcům o ježdění nabízí širokou nabídku služeb pro začátečníky i pokročilé, od samotné výuky jízdy na koni přes rekreační vyjížďky do krajiny až po několikadenní intenzivní výukové kurzy. Majitelům koní pak místní klub nabízí také široké možnosti koňského ustájení.

Dolní Morava nabízí svým návštěvníkům příležitost k celé řadě výletů. Milovníci přírody a přírodních zajímavostí mohou v blízkém okolí Dolní Moravy navštívit např. kopec Roudný, přírodní vyhlídku V Lavičkách nebo rozhledny Klepáč, Suchý vrch či Křížová Hora. Milovníci historie mohou zavítat do nedaleké Branné, kde se nachází zámek Branná se zbytky původní dochované hradní zříceniny hradu Kolštejn, případně navštívit Městské muzeum v obci Králík, jehož expozice jsou věnovány historii a životu lidí v tomto regionu. Na své si jistě přijdou i příznivci dějin druhé světové války. V blízkém okolí se totiž nachází kromě Muzea československého opevnění také několik dochovaných dělostřeleckých tvrzí, např. dělostřelecká tvrz Bouda. Ze zajímavých památek nacházejících ve vzdálenějších okolí stojí za zmínku např. město Šumperk, dějiště proslulých čarodějnických procesů ze 17. století, Lázně Jeseník, působiště světoznámého Vincenze Priessnitze, případně renesanční zámek v Orlici.